Prijavi problem

Женската фудбалска екипа на ОУ „Браќа Миладиновци“ шампион на Скопје

Објавено на: 11.04.2017 - 14:13

Женската фудбалска екипа на ООУ „Браќа Миладиновци“ од Општина Илинден ја одбрани титулата првак на Град Скопје во фудбал за 2017 година.

Во финалниот натпревар што во организација на Сојузот на училишен спорт на Град Скопје и Општина Илинден се одигра на фудбалското игралиште во н.м. Марино, екипата на ООУ „Браќа Миладиновци“ со резултат од 2:1 ја совлада екипата на ООУ „Ристо Крле“,  исто така од Општина Илинден. Со оваа победа женската екипа на ООУ “Брака Миладидовци” ги обедини двете титули на првак на Скопје во футсал и во фудбал за 2017 година .

Како шампион на Скопје, екипата на “Брака Миладидовци” избори пласман на државното првенство во женски фудбал за основни училишта што ќе се одржи на 15.05.2017 година во Струмица, а на кое ќе учествуваат прваците на регионите.

Континуираните успешни настапи и постигнати резултати на екипите од училиштата од Општина Илинден на градските и државните натпревари е резултат на организираниот систем на работа во училишниот спорт, што придонесе повеќемина спортисти од Општина Илинден денес да го носат дресот со државниот грб.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013