Prijavi problem

Поставен камен-темелник на 3 нови производствени погони на компанијата „Мултипром“, во Општина Илинден

Објавено на: 06.10.2017 - 11:08

Во присуство на поголем број граѓани и стопанственици во локалната економска зона „Ограѓа“, во населба Илинден, беше поставен камен темелник на три нови производствени погони од по 2000 метри квадратни, на компанијата „Мултипром“. Со новата инвестиција на оваа компанија што се занимава со производство на кондиторски производи, според инвеститорите, се планира да бидат отворени нови 100 до 150 слободни работни места.

„Мултипром“ во која денес има над 300 вработени  е формирана во 1991 година, а од 2005 година стопанисува во Општина Илинден. Тоа е една од првите компании со кои почнува инвестицискиот циклус во Општина Илинден, која стана успешна инвеститорска дестинација со невработеност од само 6 %.

Спопред сопствениците на компанијата, новите погони  треба да бидат готови идната година.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Континуирано инвестираме во подобар и поквалитетен живот за сите во општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013