Prijavi problem

Награди за младите автори од ООУ„Гоце Делчев“

Објавено на: 04.07.2017 - 09:30

Младите автори од ООУ„Гоце Делчев“, од Општина Илинден, Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски своето учество на поетскиот фестивал „Поетски синтези“ во Битола го крунисаа со освојување на престижни награди за нивните книги.

Стефанија Мирковска ја доби наградата Поетска гравитација за млад автор за стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“, а Матеј Спасовски наградата Прозна гравитација за книгата со раскази „Приказни зад аголот“.

Во организација на Здружението за наука и култура „Нова“ во Битола се одржа деветтиот фестивал „Поетски синтези 2017“ под мотото  „Поетски пораки за мир“. На фестивалот беше промовиран и зборникот песни „Поетски пораки за мир“, а беа доделени и награди на млади автори по пролетниот конкурс на Здружението за наука и култура „Нова“.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Континуирано инвестираме во подобар и поквалитетен живот за сите во општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013