Prijavi problem

Голем успех на младите истражувачи од Средното општинско стручно училиште „Илинден“

Објавено на: 16.05.2017 - 10:31

Учениците од Средното општинско стручно училиште „Илинден“ постигнаа извонредни резултати на овогодинешните натпревари на млади истражувачи од Република Македонија-Наука на млади, што по 53 пат се одржа во Куманово.

Ученикот од четврта година Марио Наумовски за својот проект „Уред за далечинска контрола на мрежни потрошувачи“,  освои златен медал и го потврди првото место од државните натпревари на електротехничките, машинските и сообраќајните училишта во Република Македонија. Како признание и награда за својот успех доби повеќедневно научно патување во Република Словенија.

Ученикот Филип Витковски, исто така од четврта година, освои 3 место со  проектот „Конструкција и управување на лифт со програмабилен логички контролер“ и се закити со бронзен медал. 

Со своето учество на натпреварот, училиштето успешно го претставија и ученичките  Симона Симоновска со проектот „Веб базиран дневник за патување во Европа“ и Мартина Марковска со проектот „Питагора и Питагорова теорема“.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013