Prijavi problem

Фудбалскиот клуб Кадино влезе во Втората македонска лига

Објавено на: 31.05.2019 - 16:51

Фудбалскиот клуб Кадино од Општина Илинден го одбележа влегувањето во Втората македонска фудбалска лига. Во натпреварувачката сезона 2018/2019 ФК Кадино го освои првото место во Северниот регион и со тоа направи историски успех.

По тој повод беше организиран настан на фудбалското игралиште во Кадино на кој покрај големиот број граѓани-љубители на фудбалот, стопанственици и гости присуствуваа и градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, како и претседателот на Фудбалската Федерација на Македонија, Муамед Сејдини.

Во своето обраќање до присутните градоначалникот Стојановски на фудбалерите на Кадино им го честиташе влегувањето во Втората лига, посакувајќи им уште многу вакви моменти на успеси. Тој им се заблагодари на жителите на н.м. Кадино за поддршката, како и на управата на клубот за нивната посветеност во работата, а најмногу на фудбалерите за нивната пожртвуваност и упорност во постигнувањето на овој успех. Тој истакна дека Општината и во иднина ќе инвестира во изградба на квалитетна спортска инфраструктура која е основен предуслов за постигнување на високи спортски резултати, како и овозможување на младите да имаат простор за истакнување на своите спорстки и рекретаивни способности.

Претседателот на Фудбалската Федерација на Македонија, заблагодарувајќи се за поканата да присуствува на еден ваков настан и честитајќи им го успехот на фудбалерите на Кадино, истакна дека му е чест и задоволствио што е гостин во општина каде што има клубови кои што напредуваат и добри спортски терени. Тој додаде дека Општина Илинден е пример за тоа како се прават успешни спортски резултати.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013