Prijavi problem

Австриски „Текспорт“ донираше шлемови за Општинскиот противпожарен сојуз „Илинден“

Објавено на: 31.07.2018 - 10:58

 

Aвстриската компанија за производство на  заштитна облека „Текспорт“ донираше 25 заштитни шлемови за Општинскиот противпожарен сојуз „Илинден“. Во присуство на градоначалникот на Општина Иинден, Жика Стојановски, донацијата ја предаде сопственикот на компанијата „Текспорт“, Отмар Шнајдер.

При предавањето на донацијата, зборувајќи за квалитетот на производот, Отмар Шнајдер истакна дека се надева дека овие заштитни шлемови ќе бидат употребувани како превентива, за вежби и обуки, и дека ќе нема потреба да бидат употребени во гасење на пожари.

Компанијата „Текспорт“ во локалната економска зона Марино-Кадино изгради фабрика за производство на  заштитна облека, која според најавите на сопственикот треба да почне со работа во септември. Погонот е на површина од 5.000 метри квадратни и според инвеститиорот се очекува да бидат отворени 450 до 500 нови работни места.

Во рамките на Општинскиот противпожарен сојуз „Илинден“ функционираат шест доброволни противпожарни друштва и единици во населените места Илинден, Ајватовци, Мршевци, Дељадровци, Бујковци и Бучинци со вкупно 80 активни членови.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Заврши литературната манифестација Илинден 2019
ilinden.gov.mk © 2013