Prijavi problem

Амбасадорот на Унгарија д-р Ласло Иштван Дукс ја посети Општина Илинден

Објавено на: 02.11.2017 - 11:44

Амбасадорот на Унгарија во Република Македонија д-р Ласло Иштван Дукс со делегација негови соработници ја посети Општина Илинден, при што се сретна со градоначалникот Жика Стојановски. Тој ја искористи можноста да му го честита повторниот избор за градоначалник, посакувајќи му многу успех во натамошната работа.

Градоначалникот Жика Стојановски, го запозна унгарскиот амбасадор  со тековните активности во Општина Илинден, како и реализацијата на повеќе капитални проекти. Стана збор и за економските потенцијали на Општината, како и можноста за привлекување на унгарските стопанственици да инвестираат во Општина Илинден.

Унгарскиот амбасадор посебно ја потенцираше досегашната успешна соработка на полето на културата, додавајќи дека Амбасадата би сакала оваа соработка да ја продолжи и во други области.

Градоначалникот Стојановски како можности за идна соработка ги посочи проектите во областа на зафаќање, третман и одведување на отпадните фекални води преку воведување на нова технологија која што се употребува во Унгарија, како и зголемување на капацитетите на општинската администрација со размена на искуства со општини во Унгарија.

Амбасадорот на Унгарија во нашата земја д-р Ласло Иштван Дукс, ја искористи посетата да подари повеќе нови книги со кои ќе биде збогатено унгарското катче во Општинската библиотека Илинден, што беше отворено пред повеќе од две години. Со отворањето на ова литературно катче на посетителите на библиотеката им се нуди можност подобро да се запознаат со унгарската култура, уметност, литература.

 

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Свечено одбележан Денот на општина Илинден "Илинден 2-ри Август“
ilinden.gov.mk © 2013