Prijavi problem

Настани

12.05.2016 |

Литературна манифестација „Илинден 2016“

Општина Илинден во насока на промовирање на современите културни достигнувања, од 16 до 21 мај 2016 година, во Домот на култура „Илинден“, во населба Илинден, ќе ја организира 17-та Литературна манифестација „Илинден 2016“.

09.05.2016 |

Средношколците од СОСУ„Илинден“ шампиони на Македонија во футсал

Фудбалската екипа на Средното општинско стручно училиште „Илинден“ го освои првото место на државното првенство во футсал за средношколци. Во финалниот натпревар што се одржа во Куманово, тие ја совладаа екипата на домаќинот СОУ „Гоце Делчев“ со резултат од 2:1.

06.05.2016 |

Ларвицидна дезинсекција за уништување на ларви од комарци

Во рамките на реализацијата на Програмата за спроведување на општи мерки за заштита на населението од заразни болести за 2016 година, Oпштина Илинден во координација со екипите на ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје, ја изврши втората ларвицидна дезинсекција на водни површини за уништување на ларви од комарци, на површина од 50 хектари.

26.04.2016 |

Јубилејна 10-та Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“

Општина Илинден ја организира јубилејната 10-та по ред традиционална Манифестација ,,Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”. Оваa оригинална  и единствена од ваков вид манифестација која што истовремено ги обединува образованието, културата, уметноста, традицијата и религијата ќе се одржи на 28-ми април (четврток) 2016 година, во периодот од 10:00 до 14:00 часот во Домот на култура „Илинден“, во населба Илинден.

25.04.2016 |

Женската фудбалска екипа на ООУ „Ристо Крле“ вицешампион на Македонија

Женската фудбалска екипа на ООУ „Ристо Крле“ од н.м. Кадино го освои второто место на државното првенство во голем фудбал за основни училишта, што го организира Федерацијата на училишен спорт на Македонија, а чиј домаќин беше Општина Илинден.На финалниот турнир што се одржа на фудбалското игралиште во н.м. Кадино учествуваа 4 екипи, победници во регионите, меѓу кои беше уште една  екипа од Општина Илинден, екипата на ООУ „Браќа Миладиновци“ од н.м.Миладиновци, која како домаќин на државното првенство го освои четвртото место.     

23.04.2016 |

Отворена изложбата „Религија и уметност” на Климе Коробар

Во домот на култура „Илинден” е отворена изложбата на Климе Коробар насловена како „Религијата и уметноста”.

18.04.2016 |

Театерска претстава „Чорбаџи Теодос" во домот на култура Илинден

Публиката од општина Илинден имаше можност да ужива во изведбата на претставата „Чорбаџи Теодос” што се одигра во домот на култура „Илинден. 

18.04.2016 |

Во училиштата и градинката во Општина Илинден се реализираше акцијата „Садница плус“

Во основните училишта и детската градинка „Гоце Делчев“ во Општина Илинден успешно се реализираше традиционалната акција „Садница плус“, како дел од проектот Ден на дрвото-Засадија својата иднина“.

07.04.2016 |

Фудбалерите на СОСУ „Илинден“ се пласираа во полуфиналето на првенството на град Скопје во футсал

Фудбалерите на Средното општинско стручно училиште „Илинден“  изборија пласман во полуфиналето на првенството на град Скопје за средни училишта, во футсал.

07.04.2016 |

Интензивно се гради пешачко-рекреативната патека Марино-Кадино

Со асфалтирање и поставување на хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација, на потегот Марино-Кадино, продолжува интензивната изградба на пешачко-рекреативната патека  во должина од 2.000 метри. Покрај пешачката патека, се гради  велосипедска патека, патека за ролерки и скејтборди, во чии рамки ќе бидат поставени и реквизити за спортување и рекреација, урбана опрема, а ќе се изврши и уредување на зелените површини во должина на патеката. Паралелно со ова ќе биде извршено и  осветлување на патеката.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Водици 2017 во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013