Prijavi problem

Изложба на академскиот сликар Новица Трајковски, во Домот на култура „Илинден“

Објавено на: 31.05.2017 - 12:22

На 01.06.2017 година (четврток) со почеток во 12:00 часот, во галеријата на Домот на култура „Илинден“ ќе биде отворена ликовна изложба со наслов „Убава е Македонија“, на академскиот сликар Новица Трајковски.

На изложбата ќе бидат претставени триесеттина дела од поновиот опус на Трајковски, кој е роден и живее во Општина Илинден. Новица Трајковски кој е член на ДЛУМ, е познат по тоа што слика во циклуси и тематски серии, какви што се досега афирмираните циклуси „Меѓу сонот и јавето“, „Од очите на ангелот“, „Будење“, „Патници“, „Пат“, „Извор“ и „Љубов“. Во своето портфолио има над 40 самостојни изложби во Македонија и надвор од државата, а бил учесник и на голем број групни изложби и колонии.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

ЛИТЕРАТУРНА МАНИФЕСТАЦИЈА „ИЛИНДЕН 2018“
ilinden.gov.mk © 2013