Prijavi problem

Отворање на ликовна изложба „Земна и небесна екстаза”

Објавено на: 03.10.2016 - 14:48

На 04.10.2016 г. (вторник) во 13 часот во домот на култура „Илинден” ќе биде отворена ликовната изложба „Земна и небесна екстаза”.

На изложбата ќе бидат претставени 30 дела од еминентни македонски уметници Васко Ташковски, Владимир Георгиевски, Павле Кузмановски, Ниче Василев, Симон Шемов, Новица Трајковски, Стефан Хаџи Николов, Маријета Сидоски и други. Освен во ликовната уметност присутните ќе имаат можност да уживаат и во поезијата на Анте Поповски и Ацо Шопов како и во поезијата на светски познатите Михаил Лермонтов, Александар Блок, Хајнрих Хајне, Пол Верлен, Федерико Гарсија Лорка, Кајетан Кович.

Изложбата е во организација на општина Илинден и Асоцијацијата за култура Икон.

 

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013