Prijavi problem

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ и промоција на книгата „Триптих за Македонија“ на Раде Силјан

Published on: 14.05.2018 - 14:26

На 15 мај (вторник) 2018 година, со почеток во 19:00 часот, во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден, на свечен начин ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. Манифестацијата свечено ќе ја отвори градоначалникот на општина Илинден, Жика Стојановски.

Во рамките на отворањето ќе се одржи промоција на книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан. Промотивна реч ќе одржи писателот Ефтим Клетников, а стихови ќе интерпретираат Антонио Павловски, Ели Маказлиева и Анита Бошкова.

За музичкиот дел од отворањето ќе биде задолжен Марјан Јанкоски и „Портал“.

Во рамките на манифестацијата што ќе трае до 19. мај, ќе се одржат повеќе културни настани, промоции на книги, портрети и средби со писатели, изложба, како и традиционалното Литературно матине на кое ќе настапат повеќемина писатели за деца и млади. Под мотото „Денови на книгата“ ќе се одржи саем на книгата, каде што љубителите на пишанот збор ќе можат да се запознаат со најновите изданија.

Централен настан на годинешната Литературна манифестација е Поетскиот митинг „Стихови за душата“ што ќе се случи на 18 мај, со почеток во 19:00 часот, со настап на триесеттина писатели од Македонија и странство.

Повеќе информации за манифестацијата ТУКА

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

More information about formatting options

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Find Us On...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013