Prijavi problem

Ние инвестираме во Македонија!

24.07.2017 - 14:04 | Галерии

Тенискиот трофеј го освои Влатко Нацевски

Победник на годинешниот тениски турнир што Општина Илинден го организираше во соработка со Тениската федерација на Македонија е Влатко Нацевски, кој беше најдобар и на минатогодишниот турнир. Тој во финалето го совлада Стефан Милошевиќ. Тенискиот ...
24.07.2017 - 14:01 | Галерии

Се возеше рекреативна велосипедска трка во должина од 5 километри

Во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2017“, како вовед во големата професионална велосипедска трка „Трофеј Илинден 2017“ се одржа традиционалната велосипедска трка за рекреативци, во должина од 5 километри. Дел од оваа рекреативна ...
24.07.2017 - 13:57 | Галерии

Велосипедска трка „Трофеј Илинден 2017“

Професионалната велосипедска трка „Трофеј Илинден 2017“, во должина од 100 километри што Општина Илинден ја реализира со поддршка на Велосипедската федерација на Македонија, беше централен настан на годинешниот Спортски викенд „Илинден 2017“. Во ...
23.07.2017 - 12:14 | Галерии

Атлетиката-највозбудлив дел од Спортски викенд „Илинден 2017“

Најмногу возбудувања на годинешниот Спортски викенд „Илинден 2017“ што се организира по повод Денот на Општина Илинден, „Илинден 2-ри Август“, предизвикаа натпреварите во атлетика. Во трките што се одржаа на Пешачко-велосипедската патека ...
23.07.2017 |

Се одржа традиционалниот натпревар во „Брзо пиење на кригла точено пиво“

На спортските терени во Марино, во рамките на неофицијалниот дел од Спортскиот викенд „Илинден 2017 се одржа традиционалниот натпревар во „Брзо пиење на кригла точено пиво“. На натпреварот организиран во соработка со Скопска Пивара учествуваа десетмина  „пивопијци“, кои беа гласно бодрени од многубројната публика.

23.07.2017 |

Ѕвездите на мак-фудбалот беа дел од Спортски викенд „Илинден 2017“

Љубителите на фудбалот во Општина Илинден имаа ретка можност да уживаат во мајсториите на ѕвездите на македонскиот фудбал од редовите на нашите најтрофејни клубови Вардар и Работнички. Во натпревар со екипата на Општина Илинден кој заврши нерешено 3:3 гледачите можеа да видат многу надмудрувања и квалитетен фудбал и покрај тоа што средбата имаше ревијален карактер.

22.07.2017 |

Шампионската титула на шаховскиот турнир за Зоран Стојчевски

Шампионската титула на шаховскиот турнир што во рамките на Спортскиот викенд „Илинден 2017“, а како дел од одбележување на Денот на Општина Илинден, „Илинден 2-ри Август“ се одржа во Домот на култура „Илинден“, му припадна на Зоран Стојчевски. На второто место се пласираше Никола Николовски, третото место му припадна на Дејан Динев, четвртото на Зоран Танчев, а петопласиран беше Емил Крстев.

22.07.2017 |

Промовирана книгата „Димитар Илиевски-легенда на македонскиот шах“

Во присуство на голем број шахисти и вљубеници во оваа игра, во Домот на култура „Илинден“ беше промовирана книгата „Димитар Илиевски-легенда на македонскиот шах“, на авторите Ненад Батковски, Димитар Илиевски и Љубомир Хаџи-Манев.

22.07.2017 |

Со турнирот во шах почна Спортски викенд „Илинден 2017“

Со турнирот во шах што се одржува во Домот на култура „Илинден“, почнаа натпреварите на 9-от Спортски викенд „Илинден 2017“, што под мотото „Ние навиваме за Македонија“ се одржува во рамките на одбележувањето на националниот празник на македонскиот народ и патрониот празник на Општина Илинден "Илинден 2-ри Август“.

20.07.2017 |

Во крводарителската акција по повод Денот на Општината обезбедени 45 шишиња крв

Во рамките на одбележувањето на националниот празник на македонскиот народ и Денот на Општина Илинден „Илинден 2-ри Август“ во Домот на култура „Илинден“ се реализираше традиционалната крводарителска акција во која 45 крводарители ја даруваа драгоцената течност што значи живот.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

ИНВЕСТИЦИСКИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН ОПШТИНА ИЛИНДЕН
ilinden.gov.mk © 2013