Prijavi problem

Литературна манифестација „Илинден 2019“

15.05.2019 - 17:16 | Галерии

Учениците другаруваа со писателите за деца и млади на традиционалното Литературно матине

Во Домот на култура „Илинден“, во рамките на јубилејната 20-та Литературна манифестација „Илинден 2019“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца. Учениците од Општина Илинден имаа ретка  можност да се дружат со најистакнатите ...
14.05.2019 - 23:19 | Галерии

Со стиховите од Рацин отворена јубилејната 20-та Литературна манифестација „Илинден“

Во присуство на голем број писатели, поети, литературни критичари и вљубеници во пишаниот збор и уметноста, во Домот на култура „Илинден“ на свечен начин беше отворена јубилејната 20-та Литературна манифестација „Илинден 2019“.
14.05.2019 |

Почнува јубилејната 20-та Литературна манифестација „Илинден 2019“

Денес, со почеток во 19:00 во Домот на култура „Илинден“ на свечен начин ќе биде отворена 20-та јубилејна Литературна манифестација „Илинден 2019“ која ќе трае до 18 мај. Манифестацијата ќе ја отвори нејзиниот покровител, градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски.

10.05.2019 |

Гостување на градоначалникот м-р Жика Стојановски во утринската програма „Ја сакам Македонија“

Гостување на градоначалникот на Општина Илинден, м-р Жика Стојановски во утринската програма  „Ја сакам Македонија“ (10.05.2019 година).

09.05.2019 |

Јубилејна 20. Литературна манифестација „Илинден 2019“

Општина Илинден од 14 до 18 мај 2019 година, во насока на промовирање на современите културни достигнувања, ќе ја организира јубилејната 20-та по ред Литературна манифестација „Илинден 2019“.

03.05.2019 - 13:26 | Галерии

Одбележан патрониот празник на ООУ „Гоце Делчев“

Уениците од ООУ „Гоце Делчев“ на само ним својствен начин и годинава го одбележаа патронатот на училиштето и 116. годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Традиционално одбележувањето на патрониот празник почна со ...
25.04.2019 - 13:14 | Галерии

Успешно реализирана манифестацијата „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение “

Со масовна посетеност на граѓани од сите возрасти кои што даруваа книга за Велигденско јајце, Општина Илинден ја реализираше 13-та традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“. Домот на ...
25.04.2019 |

Почна 13-та манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“

Во Домот на култура „Илинден“ почна 13-та традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение “.

16.04.2019 |

Голем успех на средношколците од СОСУ „Илинден“ на Државниот натпревар на млади истражувачи

Од петмина ученици од Средното општинско стручно училиште „Илинден“ што учествуваа на 55-от Државен натпревар на млади истражувачи, што се одржа во Средното стручно училиште „Перо Наков“ во Куманово, тројца се закитија со медали. Во натпреварите на кои учествуваа 144 средношколци од целата држава, учениците  Благоја Велковски и Тоше Колевски освоија сребрени, а ученикот Андреј Илиевски бронзен медал.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

Заврши литературната манифестација Илинден 2019
ilinden.gov.mk © 2013